Тематичний тиждень: Укійо-е. Зображення плинного світу

Студенти IV курсу факультету сходознавства КНЛУ у рамках програми практики готують тематичний тиждень та формують куточок з літературою по обраній темі у бібліотеці Українсько-Японського центру КПІ ім. Ігоря Сікорського. Таких тижнів заплановано чотири по кількості груп.

15-22 лютого - Укійо-е. Зображення плинного світу

Мистецтво японської гравюри укійо-е сформувалось на тлі економічного піднесення Едо (нині Токіо). Технологія створення гравюр була завезена з Китаю для ілюстрування буддійських текстів, проте в 17 столітті гравюри набули неабиякої популярності і їх почали створювати для масового споживача — дрібних самураїв, торговців, мешканок міст, молоді. Первісні ілюстрації  були чорно-білими — використовувалась лише туш, але розвиток технологій дозволив митцям не обмежуватися тільки одним кольором.

Головними героями гравюр укійо-е були куртизанки, актори, борці сумо, герої легенд. Відповідно склалися різноманітні жанри цього мистецтва: зображення красунь з «веселих кварталів»; портрети акторів і сцени з п’єс театру кабукі; гравюри на міфологічні та літературні сюжети; історико-героїчні гравюри, які представляли самураїв в батальних сценах; пейзажні гравюри та зображення квітів і птахів.

Засновником напряму вважається Хішікава Моронобу. Проте не варто забувати про багатьох художників, котрі зробили мистецтво укійо-е таким, яким ми знаємо його зараз, серед них найбільш відомим є Кацуші́ка Хокуса́й, котрий відомий передусім картиною «Під хвилею Канаґавського моря», Кітаґава Утамаро та Утаґава Хірошіґе.

Японська гравюра стала синонімом вишуканості та гарного смаку. В кінці XIX століття гравюри Укійо-е набули популярності в усьому світі. Вони стали джерелом натхнення для європейських художників, які працювали в стилі кубізму, імпресіонізму, а також художників-постімпресіоністів, таких як Вінсент Ван Гог, Клод Моне і інші.

Цікаві підбірки дивіться на тематичному куточку у бібліотеці Українсько-Японського центру КПІ ім. Ігоря Сікорського.